اثرات دعا و خیرخواهی پدر و مادر برای فرزندان

اثرات دعا و خیرخواهی پدر و مادر برای فرزندان

جایگاه مهم دعای والدین در حق فرزندان و نقش آن در پیشبرد زندگی انسان

  • ۱۳۹۸/۰۵/۲۸
  • مذهبی و معنوی
  • ۵۵۱۸

 مفهوم دعا چیست و چند حالت دارد؟

دعا به لحاظ مفهومی یعنی ایجاد قرب کردن و نزدیک شدن به کانون هستی یا همان پروردگار عالم. وقتی که شخصی دعا می کند یعنی من یک قدرت برتری می شناسم که او همه کاره و صاحب خلقت است و من او را و قدرت او را پذیرفته و برای نزدیک شدن به او تلاش می کنم. البته این دعا گاهی در قالب خواسته ها و نیازها در این دنیا است، گاهی رفع سختی و گرفتاری و گاهی نیز در مدح و ستایش است که هر سه خوب است. البته انسان باید بداند که نباید فقط آن زمان دعا کند که گیر افتاده بلکه در مواقع شادی و رضایت هم سپاس گو و با پروردگارش رازنیاز کند چرا که این کار باعث می شود در زمان های سخت دعا اثر بخشی خاصی داشته باشد و بنده در دستگاه الهی غریب محسوب نشود. اگرچه همین هم خالی از لطف نیست. درست مثل زمانی که شما فقط در مواقع که به دوست خود نیاز دارید به سراغ او بروید و دوست شما احساس می کند از او استفاده ابزاری می شود.

 

 

نقش دعای والدین در رفع گرفتاری ها

دعا و دعا کننده هم با هم فرق دارند. حتی محل دعا هم می توانید در تاثیر آن نقش آفرینی کند. کسی که وارسته است با کسی که فاسق است در میزان اثر بخشی تاثیر دارد. محل دعا هم اثر دارد. اگر در اماکنی که مقدس هستند و محل نزول فرشتگان و باشد به اجابت نزدیک تر است. مثلا محل دفن بزرگان دین، امامان ، امامزدادگان ، مساجد خصوصا مسجدالحرام ، اما گاهی رفتن به این اماکن سخت است یا پیدا کردن افراد وارسته هم سخت. در این میان والدین هم دعایشان خیلی در پیشبرد انسان اثر دارد و گاهی یک دعا والدین از صمیم قلب زندگی یک انسان را دچار تغییرات بنیادی می کند. نمونه های آن فراوان است. کسانی که با یک دعا از فرش به عرش رفته و کسانی که دچار افول شده و از مسیر خارج شده اند. البته همیشه هم ابعاد مادی ملاک نیست و ممکن است فردی از مسیر معنویت خارج شود و آخرت او تباه گردد و یا فاسقی مومن شده که از قضا ازین نمونه ها هم در تاریخ به فور یافت می گردد. اگر کسی پدر مادرش هم از دنیا رفته باشد باید بر سر مزار آن ها رفته و خیرات بدهد و از آنان بخواهد برایش دعا خیر کنند چرا که ارتباط فیزیکی والدین قطع شده و روح آن ها حیات ابدی دارند.

 

نقش کلیدی دعای پدر برای فرزند

پدر نیکوکاری که در حق فرزندش دعا می کند دعایش بُرد زیادی خواهد داشت. نمونه بارز این مسأله دعای حضرت ابراهیم علیه السلام است که پس از دریافت مقام رفیع امامت از خداوند خواست تا این مقام را به فرزندانش هم عطا کند. (سوره بقره، آیه 24) خداوند نیز به پاس زحمات فراوان این پیامبر والا مقام دعای پدرانه او را مستجاب کرد و گل سرسبد پیامبران را در نسل او قرار داد. آنچنان که پیامبر بزرگوارمان که درود خدا بر او و خاندانش باد چنین فرمود:«أَنَا دَعْوَةُ أَبِی إِبْرَاهِیمَ.»(من لایحضره الفقیه، ج 4، ص 368) ؛ «من (استجابت) دعای پدرم ابراهیم هستم.»


البته به نظر می رسد که مقصود امیر مؤمنان علی علیه السلام در روایت فوق تنها دعای پدر نیست و این مسأله شامل دعای مادر نیز می شود. چرا که اگر در فرهنگ اهل بیت علیهم السلام چرخی بزنیم درخواهیم یافت که مهرورزی و نیکی به مادر نه تنها از محبت و احسان به پدر کمتر نیست بلکه ارزش و جایگاهش والاتر و تأثیرات و پیامدهایش افزونتر از آن است.

در روایت دیگری هم آمده است که امام سجاد علیه السلام می فرماید: مردى خدمت پیامبر خدا صلى الله علیه و آله آمد و به ایشان عرض كرد: «هیچ كار زشتى نیست كه نكرده باشم و هیچ گناهی نیست که مرتکب آن نشده باشم. آیا راه توبه و بازگشت برایم وجود دارد؟» پیامبر خدا در پاسخ به او فرمود:

«فهَل مِن والِدَیكَ أحَدٌ حَیٌّ؟» ؛ «آیا از پدر و مادرت كسى زنده هست؟»  او پاسخ داد: «آری، پدرم.» حضرت فرمود: برو و به او نیكى كن.

 

داستانی از نقش دعای مادر در زندگی

از بایزید بسطامی، عارف بزرگ، سوال شد : این مقام ارزشمند را ار چه راهی بدست آوردی به هم بگو ؟ بایزید بسطامی این گونه پاسخ این سوال را داد که : یک شب مادرم تشنه بود و از من آب خواست. نگریستم، آب در خانه نداشتیم. ظرفی را برداشتم و به جوی رفتم که آب بیاورم. چون باز آمدم، مادر خوابش برده بود. پس با خویش گفتم:«اگر بیدارش کنم، خطاکار خواهم بود.» آن‌گاه ایستادم تا مگر بیدار شود. هنگام بامداد، او از خواب برخاست، سر بر کرد و پرسید:چرا ایستاده‌ای؟! داستان را برایش تعریف کردم. او به نماز ایستاد و پس از به جای آوردن فریضه، دست به دعا برداشت و گفت:«خدایا! چنان که این پسر را بزرگ و عزیز داشتی، اندر میان خلق نیز او را عزیز و بزرگ گردان». و این دعا اکنون اجابت شده و امروز برای مثال زدن نقش دعای مادر از وی یاد می شود.


با  جاب اینفو ( job info ) اطلاعات شغلی خود را در معرض دید میلیون ها نفر قرار دهید

 خیلی ها دنبال شما می گردند!  دیده شوید


 
  • نقش دعای مادر در زندگی و گرفتاری ها
  • نقش دعای پدر در زندگی و گرفتاری ها
  • نقش دعای والدین در زندگی و گرفتاری ها
  • نقش دعای مادر و پدر که از دنیا رفته در زندگی و گرفتاری ها
۳ دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

مهدی محمدزاده
۱۶ شهریور ۱۳۹۸

خیلی عالی و تاثیر گذار بود

پاسخ
علی عرب
۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

تشکر. تشکر

پاسخ
زهرا متولد امرای دهه ی ۴۰/
۱۱ تیر ۱۳۹۹

سلام، من از اون دسته آدمهایی ام که در بچگی به دعا و نماز و زیارت و غیره نرفتم یعنی خدا بیامرزه مادر و پدرم اونا نبردن و فکر میکنم کسانی که انجام میدم زندگی بهتری دارن و از خیلی از واقعیت سخت بهتر عمل میکنن

سایر پست ها در گروه مذهبی و معنوی

نکات مهم در باب استخاره و انواع استخاره کردن

نکات مهم در باب استخاره و انواع استخاره کردن

همه چیز درباره استخاره و شیوه های انجام آن را در اینجا خواهید آموخت

آیا می دانید چرا خواب می بینیم و تعبیر خواب و رویا چیست؟

آیا می دانید چرا خواب می بینیم و تعبیر خواب و رویا چیست؟

همه چیز درمورد ماورای خواب و تعبیر و تفسیر رویاهایمان را اینجا بخوانید

17 گفتار مثبت انگیزشی کوتاه - ان ال پی NLP

۱۷ گفتار مثبت انگیزشی کوتاه - ان ال پی NLP

گاهی ممکن است در طول روز احساس کدورت نمایید در اینجاست که می بایست طلوع انرژی خود را بسازید. 17 گفتا [...]